به من کمک کنید تا به شما نگاه کنم (صفر تا سه سال)


در حدود چهار تا شش هفتگی، من کم‌کم یاد می‌گیرم که از نگاه کردن به کسانی که به من نگاه می‌کنند، لذت ببرم. ارتباط چشمی یکی از پایه‌ای‌ترین و مهم‌ترین انواع ارتباط اجتماعی در انسان‌ها است، به همین دلیل کمک به من برای به‌کارگیری آن بسیار مهم است. در این زمینه می‌توانید با رعایت موارد زیر به من کمک کنید:

 

صورت خود را در فاصله‌ای نزدیک به من قرار دهید

سعی کنید مرا طوری در آغوش بگیرید که در هنگام غذا دادن، در آغوش گرفتن یا حرف زدن با من، صورتتان حدود سی سانتی‌متر از من فاصله داشته باشد. به نظر می‌رسد این بهترین میزان فاصله برای من در این سن است.

 

به من واکنش نشان دهید

گاهی وقتی من به شما نگاه می‌کنم، می‌خواهم با شما ارتباط برقرار کنم. بهتر است در این مواقع سر تکان دهید، لبخند بزنید و با من صحبت کنید، و بعد کمی صبر کنید و ببینید آیا من هم با حرکات صورت و بدن به شما پاسخ می‌دهم یا نه.

 

من را سرگرم کنید

می‌توانید زبانتان را درآورید، یا وقتی به شما نگاه می‌کنم لبتان را غنچه یا گرد کنید و سعی کنید این حالت را حفظ کنید تا شاید من هم تلاش کنم همین کار را بکنم.

 

با من حرف بزنید

زمانی که من در تختم یا در محل بازی مشغول هستم، خم شوید و گفتگویی خاص را با من آغاز کنید. می‌توانید گاهی آرام زیر لب آواز خواندن را هم امتحان کنید. هر بار قبل از اینکه من را از جایم بلند کنید، بهتر است این کار را انجام دهید.

 

بین ارتباط‌های چشمی فاصله بیندازید

شما هم معمولا بعد از چند ثانیه ارتباط چشمیِ مستقیم، نگاه خود را به اطراف می‌گردانید و به چشمان خود استراحت می‌دهید. در مورد من هم همین طور است. من هم ممکن است بعد از چند ثانیه نگاه کردن به شما به دلیل خستگی، آشفتگی یا تحریک‌شدگی بیش از حد، برای برگرداندن نگاهم یا نیمه باز نگاه کردن و استراحت دادن به چشمانم به زمان نیاز داشته باشم.

 

تحریکات محیطی را کم کنید

اگر من آسان و بیش از حد تحریک می‌شوم، باید سعی کنید که برقراری ارتباط چشمی را در محیط‌هایی که کمتر تحریک‌کننده باشد، امتحان کنید. مثلا

 

تلاش کنید توجهم را جلب کنید

اگر معمولا توجهم سخت جلب می‌شود، بهتر است تلاش کنید من را پشت به نور و به حالت ایستاده نگه دارید، این گونه بهتر می‌توانید با من ارتباط چشمی برقرار کنید.

 

کلیدواژه: نگاه کردن، ارتباط چشمی، راهکارهای برقراری ارتباط چشمی، دو ماهگی