تاریخ تولد کودک (سه تا شش سال)


درحال بارگذاری...


برقراری ارتباط با افراد غریبه و مشارکت و ابراز وجود در حضور آن‌ها

مهارت برقراری ارتباط با افراد جدید، مشارکت با آن‌ها و ابراز وجود در برابر آن‌ها از مهارت‌های مهمی است که احتمال دوست‌یابی، موفقیت در زندگی اجتماعی و از همه مهم‌تر سلامت روانی و شادی افراد را افزایش خواهد داد. برخی کودکان خردسال به دلایل مختلف در برقراری ارتباط اجتماعی با افراد غریبه نیاز به حمایت و آموزش بیشتر دارند. به عنوان مثال در حضور افراد غریبه نمی‌توانند به راحتی با آن‌ها ارتباط برقرار کنند یا حرفه و هنری را که به خوبی بلد هستند به نمایش بگذارند. دلایل عدم راحتی کودکان در حضور افراد غریبه‌ می‌تواند شامل کم بودن تجربه ارتباط اجتماعی، کم‌رو و خجالتی بودن مزاج کودک یا والدین، سخت‌گیری و کمال‌طلبی خانواده، تغییر در محل زندگی یا شرایط خانوادگی، تحت ذره‌بین قرار گرفتن در جمع و ... باشد. در ادامه راهکارهایی برای حمایت و آموزش جرات‌ورزی و تعامل اجتماعی به کودکانی که در هنگام مواجهه با افراد غریبه احساس خجالت و کم‌رویی می‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم.

 

تقویت اعتماد‌به‌نفس

گر جشن یا مهمانی در پیش داریم و انتظار داریم کودک به خاطر جمعیت زیاد و حضور افراد غریبه احساس ناراحتی و خجالت‌ بکند، می‌توانیم از مدتی قبل درباره مهمانی‌ها و مراسم‌های قبلی که با او رفته‌ایم که در آن‌ها با سایر کودکان و بزرگ‌سالان لحظات خوب و سرگرم‌ کننده‌ای داشته است، صحبت کنیم و آن تجربیات را برای او یادآوری کنیم تا به توانمندی خود در برقراری رابطه با سایرین اعتماد کند.

 

پرورش مهارت‌های اجتماعی کودک

زندگی روزمره سرشار از موقعیت‌هایی است که می‌توانیم از آن‌ها برای فرصت دادن به کودکمان جهت تمرین مهارت‌های اجتماعی استفاده کنیم. به عنوان مثال در مغازه او را تشویق کنیم تا کالایی را که نیاز دارد خودش از فروشنده بخواهد، در فروشگاه پول کالاهای خریداری شده برای خانواده را او به صندو‌قدار تحویل دهد و هنگام صرف شام در یک رستوران، خودش غذایش را به پیش خدمت رستوران سفارش دهد. همچنین فراهم کردن موقعیت‌هایی برای تعامل اجتماعی کودکمان در این زمینه بسیار سودمند است. به عنوان مثال می‌توانیم گاهی دوست کودکمان را برای بازی به منزلمان دعوت کنیم یا هنگام دیدار با دوست خود، کودک را نیز همراه خود ببریم.

 

بازخورد دادن

تلاش کنیم تا کوچک‌ترین قدم‌های کودک در غلبه بر کم‌رویی و برقراری ارتباط اجتماعی را تشویق کنیم. قدم‌هایی به کوچکی سلام کردن یا دست تکان دادن به یک بزرگ‌سال نیز ارزش‌مند هستند. همچنین در صورتی‌که کودک در مواجهه با یک بزرگ‌سال بهت زده شد و هیچ‌گونه عکس‌العملی نشان نداد، پس از خداحافظی از بزرگ‌سال درباره این تجربه با کودک صحبت کنیم و برای مواجهه‌های بعدی کودک به او پیشنهاداتی برای برخورد راحت‌تر با بزرگ‌سالان بدهیم.

 

همدلی

به کودک اطمینان خاطر بدهیم که احساس خجالت او را درک می‌کنیم و خود ما نیز در بسیاری از موقعیت‌ها در زندگی همین احساس را داشته‌ایم. می‌توانیم برای کودک داستان‌ها و خاطراتی از خودمان نقل کنیم که به دلایلی احساس خجالت داشته‌ایم اما توانسته‌ایم بر این احساس خود غلبه کنیم.

 

ترفند مفید همیشگی

در بسیاری از موارد کافی است برای کودک نحوه استقبال، بدرقه و برقرای رابطه دوستانه را نمایش بدهیم و او را تشویق به تقلید کنیم. چرا که بسیاری از اصول آداب اجتماعی و برقراری ارتباط در ابتدا از طریق سرمشق‌گیری از والدین آموخته می‌شوند. همچنین می‌توانیم سناریوهای اجتماعی مختلفی بسازیم و کودک را تشویق کنیم که نقش‌های مختلف را در سناریو به عهده بگیرد. در هر نوبت ما نقش مقابل کودک را ایفا کنیم. به عنوان مثال یک سناریو می‌تواند این‌گونه باشد: کودک دیگری نزد کودک ما می‌آید و از او می‌خواهد با هم دوست شوند یا اسباب‌بازی‌هایشان را با هم به اشتراک بگذارند و...

 

پذیرش کودک

تایید گرفتن از جانب والدین از مهم‌ترین اهدافی است که کودک دنبال می‌کند. بنابراین مراقب باشیم که به علت کمرویی یا خجالت او را سرزنش نکرده و در او احساس گناه ایجاد نکنیم. به او اطمینان خاطر بدهیم که شرم و خجالت یک احساس طبیعی است و حتی در صورت خجالت کشیدن، او برای ما ارزشمند است و همیشه دوست‌اش خواهیم داشت.

 

کلیدواژه: غریبه، ارتباط، جرات، مشارکت، نمایش، آموزش، کودکان خردسال، تعامل اجتماعی، دوست‌یابی، چهار سالگی