معنای گریه در من (صفر تا سه سال)


فکر می‌کنید که من با گریه می‌خواهم چه چیزی به شما بگویم؟ گریهفکر می‌کنید که من با گریه می‌خواهم چه چیزی به شما بگویم؟ گریه‎های من و غرزدن‎های من بی‌معنا و بی‌دلیل نیست. من از تولد تا چهارماهگی با گریه کردن در واقع با شما صحبت می‌کنم و از شما می‌خواهم که نیاز‌هایم را برآورده سازید؛ این راه ارتباطی با ارزش من بی‌دلیل و منطق نیست. درک صداهای من، شما را به دنیای کاملاً جدیدی از ارتباط با من سوق می‌دهد. تحقیقاتی که روی ما نوزادان انجام شده نشان می‌دهد که ممکن است بعضی از ماها به سبب سیستم عصبی تکامل نیافته چند ماه اول زندگی‌مان را بدون سبب یا به دلایل ناشناخته گریه کنیم. به علاوه بعضی از ما به نور، صدا، بو و موقعیت‌های متفاوت حساس هستیم و بلافاصله گریه می‌کنیم.

 

گریه‌های ما نوزادان چه دلیلی دارد؟

بد نیست بدانید اولین و طبیعی‌ترین راه ارتباطی من با شما در چند ماه اول زندگی‌ام گریه کردن است. گریه کردن من ارتباط مستقیم با نیازهای اساسی من دارد. بنابراین درک نوع گریه کردن و ارتباط آن با نوع نیازهای من اهمیت زیادی دارد. ممکن است این امر برای مادرانی که برای اولین بار مادری را تجربه می‌کنند، کمی دشوار باشد. اما با تلاش و توجه کافی می‌توانید نوع گریه کردن من را تعیین کرده و به علل آن پی ببرید. معمولا ریتم و آهنگ گریه من در شرایط مختلف متفاوت است. بنابراین ریتم و آهنگ گریه من در زمان گرسنگی با زمانی که دچار دل‌درد هستم متفاوت است. گاهی گریه بی‌دلیل و ناگهانی من راهی برای سازگاری با تغییر شرایط یا مدیریت سیستم عصبی من است. در اولین روزهای تولدم معمولا گریه‌ای با صدای بلند و واضح دارم و قفسه سینه‌ام پس از هر جیغ کاملا پر و خالی می‌گردد و بین این گریه‌ها تنفس کوتاهی می‌کنم. وقتی من چندماهه می‌شوم، تنفس عمیق‌تری دارم بنابراین گریه‌هایم هم طولانی‌تر است. وقتی گرسنه هستم، گریه‌ام کوتاه‌تر است و همراه با گریه پیچ و تاب می‌خورم. اگر گرسنه نباشم، گریه‌ام طولانی و مداوم است و هر لحظه بالاتر می‌رود. اگر درد و رنجی داشته باشم، گریه گوشخراشی خواهم داشت و چهره‌ام با دفعاتی که گریه عادی دارم، متفاوت خواهد بود. این گریه به آسانی قطع نمی‌شود مگر این که منشاء دردم شناسایی و رفع شود. در واقع در زمان داشتن درد و ناراحتی آهنگ گریه من بلندتر و قوی‌تر است.

  1. لطفا به گریه من پاسخ مناسب بدهید: پاسخ بی‌درنگ شما به گریه، به من یاد می‌دهد این روش یکی از بهترین و سریع‌ترین روش ارتباطی با دنیای پیرامونم است. بنابراین من کم‌کم می‌آموزم تا برای برآوردن نیازهای اساسی‌ام از این روش موثر بهره ببرم.
  2.  
  3. فقط در زمان گریه به من توجه نکنید: تنها زمانی که من گریه می‌کنم مرا در آغوش نگیرید، چرا که این کار بیشتر گریه را در من تقویت می‌کند و کم‌کم من می‌آموزم هرگاه به آغوش و نوازش شما نیاز دارم از این شیوه استفاده کنم. پس لازم است زمانی که من آرام هستم و گریه نمی‌کنم بیشتر من را در آغوش بگیرید و نوازش کنید تا بیاموزم که گریه تنها راه برای دریافت توجه و نوازش شما نیست.
  4.  
  5. گاهی لازم است من را تنها بگذارید: گاهی شنیدن مداوم گریه من برای شما والدین خوشایند نیست، مخصوصا وقتی من بدون دلیل خاصی گریه می‌کنم. در این هنگام که من بدون دلیل گریه می‌کنم که حتی با در آغوش گرفتن هم برطرف نمی‌شود، لازم است مدت کوتاهی من را ترک کنید و تنها بگذارید تا کم‌کم خودم آرام شوم. البته لازم است هر 5 دقیقه یک بار به من سری بزنید.

 

کلیدواژه: نوزاد، معنای گریه، چهار ماهگی