ما کودکان از چه سنی می‌توانیم غذا را بجویم؟ (صفر تا سه سال)در یک و نیم تا دو سالگی من یاد می‌گیرم همانند شما غذا را، به جای حرکات عمودی، با حرکات چرخشی فک بجوم. حرکات چرخشی فک به من کمک می‌کند تا بتوانم گوشت، غذاهای برشته و سایر انواع غذاهای جویدنی را بخورم. در این مرحله می‌توانم هنگامی که در حال جویدن هستم، زبانم را کاملا در داخل دهانم نگه دارم و لب‌هایم بسته بماند.

 

چگونه من را به جویدن تشویق کنید؟

1.با دادن غذاهای دارای بافت‌های مختلف می‌توانید من را تشویق کنید تا غذا را به صورت چرخشی بجوم.

 

2.تکه‌ای غذای برشته و یا گوشت نرم را درون دهان من روی دندان‌های آسیا قرار دهید. این کار باعث تحریک حس جویدن و تشویق من به حرکت دادن غذا از یک سمت دهان به سمت دیگر توسط زبانم می‌شود.

 

3.هنگام غذا خوردن با من همراه شوید وشروع به جویدن غذا با حرکت‌های اغراق‌آمیز و نمایشی کنید و اجازه دهید من این حرکت‌های شما هنگام جویدن غذا را ببینم.

 

4.گر من مشکلی در دندان و یا لثه خود داشته باشم، جویدن عملی دردناک خواهد بود. برای جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکلی به صورت منظم من را نزد دندانپزشک اطفال ببرید. حتی اگر من یک دندان دارم، دندان‌ها و لثه من را با یک مسواک نرم و آب و یا پد مرطوب استریل تمیز کنید.

 

5.در زمان غذا خوردن، حتما باید در یک محل ثابت و مطمئن قرار گرفته باشم؛ یعنی در وضعیتی که بالا تنه‌ام عمود بر نشیمن‌گاهم قرار گرفته باشد و یا به پشتی صندلی تکیه داده باشم. اگر پاهای من روی زمین و یا جای پای مخصوص صندلی باشد، بسیار بهتر و صحیح‌تر می‌نشینم.

 

برای جلوگیری از خطر خفگی، به نکات زیر توجه کنید

  1. به من بادام زمینی، دانه‌های مختلف آجیل، ذرت بوداده، کرفس و یا هویج خام خرد شده در قطعات کوچک، کشمش و آب‌نبات‌های سخت و چسبنده ندهید.
  2.  
  3. همچنین غذاها و خوراکی‌هایی که کوچک و گرد و لغزنده هستند و می‌توانند راه هوا و تنفس من را ببندند، مانند انگور، ندهید.
  4.  
  5. دانه‌های مختلف آجیل و میوه‌هایی مثل انگور را از وسط نصف کنید و میوه و سبزیجات را به جای قطعه‌های کوچک در اندازه‌های باریک و بلند خرد کنید.
  6.  
  7. حتما یادتان باشد هنگامی که من چیزی می‌خورم، حتی یک میان وعده کوچک، حتما باید نشسته باشم.

 

کلیدواژه: یک تا دو سالگی، غذا خوردن کودک، جویدن، دهان، خودیاریگری.