کودک مستقل (سه تا شش سال)


درحال بارگذاری...


برای آویزان کردن لباس‌هایم باید به من آموزش دهید

کودک در سن سه تا چهارسال و ده ماهگی مفهوم جای وسایل را به خوبی درک می‌کند پس به راحتی می‌توانیم به او آموزش دهیم که لباس‌هایش نیز باید در جای مخصوص خود قرار گیرند. به علاوه عضلات ظریف و درشت او به اندازه کافی رشد کرده‌اند تا او بتواند لباس خود را روی جالباسی در جای مشخص قرار دهد. ولی قبل از آن باید برایش جالباسی مخصوصی در دسترس او تهیه شود تا قد او به راحتی به آن برسد و برای آویزان کردن لباس‌هایش به زحمت نیفتد و به کمک ما احتیاج نداشته باشد. تعداد قلاب‌های آن به اندازه‌ای باشد تا او با کمبود جا مواجه نشود، از یک علامت مانند برچسب، عکس یا اسمش و یا قلابی با طرح مورد علاقه او استفاده شود تا به او در تشخیص جای لباس‌هایش کمک کند و او را به استفاده از جا لباسی ترغیب نماید.

 

برای آویزان کردن لباس‌هایم باید به من آموزش دهید

بله! آویزان کردن لباس‌ها روی قلاب جا لباسی به شکلی که سرجایشان قرار گیرند و از روی آن نیافتند، برای کودک مساله پیچیده‌ای است. برای کمک به او توضیح می‌دهیم که لباس‌هایی مانند کت و پیراهن را از قسمت عقب یقه روی جالباسی قرار دهد و بهتر است شلوار را توسط بندینک‌های کمر، بر روی قلاب‌های جالباسی ثابت کند. برای تثبیت این نکات آموزشی می‌توانیم بازی‌های مختلفی با کودک انجام دهیم. مثلا تعدادی از لباس‌های او را در اختیارش قرار دهیم، سپس از او بخواهیم برای آن‌ها یک خانه انتخاب کند. حالا از او بخواهیم لباس‌ها را در خانه خود بگذارد. در این فرآیند مرحله به مرحله او را همراهی می‌کنیم. به این ترتیب چون او به توانایی خود پی خواهد برد و چون به میل خود این محل را برای قرار دادن لباسش انتخاب کرده است تمایلش به قرار دادن همیشگی لباسش در آن محل بیشتر خواهد شد.

 

چرا بعضی از ما کودکان از گذاشتن لباس‌هایمان در جالباسی طفره می‌رویم؟

دلایل بسیاری را می‌توانیم برای این کار بیان کنیم بعضی از آن‌ها عبارتند از:

  1. نگهداری از وسایل و لوازم شخصی به کودک آموزش داده نشده است.
  2.  
  3. کودک نمی‌تواند جای وسایل خود را به خاطر بسپارد.
  4.  
  5. این کار را بخشی از وظایف خود نمی‌داند و توقع دارد دیگران این وظیفه را برای او انجام دهند.
  6.  
  7. از توانایی‌های خود برای انجام این کار آگاه نیست و مطمئن نیست بتواند این وظیفه را درست انجام دهد.
  8.  
  9. روش درست به او آموزش داده نشده و چون به روش نادرست کارش را انجام می‌دهد، به نتیجه نمی‌رسد در نتیجه خسته و ناامید می‌شود. مثلا بارها ژاکت خود را روی جالباسی می‌اندازد و ژاکت روی زمین می‌افتد.

 

نکته : اگر لباسش را خارج از محیط خانه آویزان کند، این نگرانی را دارد که آن را پیدا نکند. در آن صورت به او اجازه دهید لباسش را پیش خودش نگه دارد. هرگز کودک را وادار به انجام این کار نکنید در این مواقع می‌توانیم با گفتگو به او اطمینان و آرامش بدهیم.

 

کلیدواژه: قرار دادن لباس در جالباسی، لباس کودک، عضلات ظریف و درشت دست، آموزش کودک، سه تا چهار سالگی